Czy można bhp po pracy? - bhp

gpsbhp

Usługi dotyczące PPOŻ

PPOŻ, czyli inaczej ochrona przeciwpożarowa, ma na celu zapobieganie powstawaniu pożaru w miejscu pracy, a także zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa w razie wystąpienia pożaru. Ochrona przeciwpożarowa często wiąże się z zasadami dotyczącymi bezpi

Czy można bhp po pracy? - bhp gpsbhp
eczeństwa i higieny pracy. Firma działająca w branży BHP oferuje także usługi z zakresu PPOŻ. Jedną z ważniejszych usług świadczonych w ramach ochrony przeciwpożarowej są szkolenia PPOŻ, czyli praktyczne kursy efektywnego gaszenia pożarów. Inną usługą oferowaną przez firmę BHP jest tworzenie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego dla obiektów budowlanych, która jest tworzona zgodnie z określonymi przepisami. Z usług dotyczących PPOŻ można wyróżnić jeszcze przeprowadzanie próbnej ewakuacji, która według przepisów prawnych powinna być przeprowadzana raz na dwa lata. Istotną usługą dotyczącą ochrony przeciwpożarowej jest konserwacja podręcznego sprzętu gaśniczego, który w razie wybuchu pożaru musi być sprawny. Firma zajmująca się bezpieczeństwem i higieną pracy nie oferuje jedynie szkolenia BHP, ponieważ zajmuje się także sprawami związanymi z PPOŻ.


Oferta stworzenia systemu zarządzania bezpieczeństwem

Firma, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, poza ofertą przeprowadzania szkolenia BHP, może zajmować się także tworzeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem w danym przedsiębiorstwie. System zarządzania bezpieczeństwem to nic innego, jak element całościowego zarządzania przedsiębiorstwem. Posiadanie systemu zarządzania bezpieczeństwem nie jest obowiązkowe, jednak firma posiadająca odpowiednie certyfikaty z zakresu jakości, ochrony środowiska oraz BHP jest bardziej poszukiwana na rynku pracy. Firma BHP oferuje pomoc w tworzeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem, takich jak ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Pierwsza norma obejmuje tak zwany system zarządzania środowiskowego, gdzie firma posiadająca certyfikat ISO 14001 szczyci się tym, że dba o środowisko naturalne. Z kolei norma OHSAS 18001 dotyczy bezpiecznego organizowania stanowisk pracy, a także zapewnia odpowiednie szkolenia BHP oraz przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Posiadanie norm nie jest obowiązkowe, jednak pomaga w pozytywnym budowaniu wizerunku firmy.


Zadania okresowych szkoleń BHP

Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Przeprowadzaniem okresowych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się specjalistyczna firma działająca w branży BHP. Głównym celem okresowego szkolenia BHP jest uaktualnienie wiedzy pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane co jakiś czas, a okres ich ważności zależy od rodzaju kursu. Niektóre kursy BHP posiadają dłuższą ważność niż inne, dlatego że dotyczą wykonywania pracy na określonym stanowisku. Przeprowadzanie okresowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ma na celu głównie aktualizowanie oraz ugruntowanie wiedzy z BHP. Pracodawca posiada obowiązek zapewniania pracownikom odpowiednich kursów bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno okresowych, jak i wstępnych. Okresowe szkolenia BHP przygotowują pracownika do bezpiecznego wykonywania określonego rodzaju pracy, przykładowo na stanowisku administracyjnym i biurowym lub na stanowisku robotniczym.


Przeprowadzanie szkoleń na uczelni

Szkolenia BHP z pewnością kojarzą się z różnymi przedsiębiorstwami oraz zakładami pracy, jednak w wielu instytucjach ukończenie odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy także jest konieczne. Studenci pierwszego roku każdej uczelni w Polsce mają obowiązek ukończenia wstępnego szkolenia BHP, podczas którego zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa panującymi na uczelni wyższej. Szkolenie BHP dla uniwersytetów jest najczęściej przeprowadzane w formie e-learningu na specjalnej platformie internetowej, do której posiadają dostęp wszyscy studenci pierwszego roku. Na wielu uniwersytetach ukończenie szkolenia BHP jest konieczne, żeby uzyskać zaliczenie semestru akademickiego. Kursy BHP dla uczelni przeprowadzane w formie online posiadają wiele zalet, zapewniając dostęp do platformy internetowej wielu osobom, bez konieczności organizowania specjalnych spotkań seminaryjnych. Władze uczelni często współpracują z określoną firmą zajmująca się branżą BHP, która przeprowadza odpowiednie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.



© 2019 http://bhp.informator.podhale.pl/